Liceum Ogólnokształcące
im. Stanisława Wyspiańskiego

Adres: ul. Adama Mickiewicza 3
64-600 Oborniki

Kontakt: tel./fax (61)29-61-569
(0) 695 204 682
e-mail: dyrektor@lo.oborniki.info

Informacje

Dodal: Agnieszka Balcerowia

Dodano:
07.02.2018, 13:23

powrót

Odszedł Wincenty Dowojna

W sobotę,3 lutego odszedł Wincenty Dowojna, Prezes Stowarzyszenia Memoramus.Przypominamy Jego Sylwetkę w notce Pani Patrycji Brodzińskiej.

W sobotę, 3 lutego zmarł Wincenty Dowojna – Prezes Stowarzyszenia Współpracy ze Wschodem MEMORAMUS. Przyjaciel naszego liceum, który w 2008 roku, naszą szkołę jako jedną z pierwszych szkół spoza Poznania,zaprosił do udziału w projekcie „Trwała Pamięć Pokoleń”, człowiek, dzięki któremu możemy uczestniczyć w „żywych lekcjach historii”, w wyprawach do Katynia, w Marszach Żywej Pamięci Polskiego Sybiru odbywających się w Białymstoku czy w Zjazdach Klubu Pawłodarczyka, w Rewalu. 
 

Odszedł Człowiek, który swoim życiem wielu z nas udzielił cennej, niezapomnianej lekcji. Człowiek, który mimo własnych doświadczeń: zesłania z matką i innymi członkami rodziny do Kazachstanu, śmierci ojca w Katyniu, pokazywał nam, że należy pamiętać o narodowej historii, ale można i trzeba  budować wspólną przyszłość. Jego postawa, była dla wielu z nas niezwykłą nauką pokory i wybaczania. Mówił w jednym z wywiadów: „Staram się kierować tym, czego nauczył mnie Papież Polak:„nie zapominajcie, ale przebaczcie”. W tym duchu, co roku prosił młodzież i nauczycieli stojących wspólnie nad katyńskimi mogiłami, Polaków i Rosjan, o symboliczne podanie sobie rąk. Ten gest wielu z nas pamięta z ogromnym wzruszeniem. 
 

Odszedł Człowiek, który miał w sobie mnóstwo życzliwości i serdeczności wobec młodych ludzi. Pamiętać będziemy Jego radość, kiedy nawiązywały się nowe, międzynarodowe znajomości. Nie zapomnimy też uporu i charyzmy, z którą realizował swoje idee. Dzięki Niemu prawie dwa tysiące młodych Wielkopolan mogło odwiedzić Katyń i wziąć udział w tej niezapomnianej, żywej lekcji historii. Pamiętać będziemy Jego życzliwość dla naszej szkoły i wszelką pomoc, której przez lata udzielał nam przy realizacji projektu. Pamiętać będziemy jak dbał o Oborniki i serdeczność, z jaką wspomagał nasze działania.
 

Są ludzie, o których się nie zapomina. Są ludzie, którzy swoją codziennością, swoim życiem uczą nas tego, co w nim najważniejsze. Taką osobą był dla wielu z nas, Pan Wincenty Dowojna. 
 

My wszyscy, którzy mieliśmy okazję spotkać Go na swojej drodze, ze smutkiem i żalem żegnamy wspaniałego Nauczyciela, wyjątkowego życiowego Przewodnika, serdecznego Przyjaciela nas i naszej szkoły. 
 

P. B.

 

Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w czwartek 8 stycznia 2018r. o godz. 10:40,
na cmentarzu na Miłostowie, w Poznaniu.  

 

Komentarze (0)   

Dodaj komentarz