Liceum Ogólnokształcące
im. Stanisława Wyspiańskiego

Adres: ul. Adama Mickiewicza 3
64-600 Oborniki

Kontakt: tel./fax (61)29-61-569
(0) 695 204 682
e-mail: dyrektor@lo.oborniki.info

Wymiana POL - NIEM

Od kilku lat nasza szkoła prowadzi wymianę polsko-niemiecką z młodzieżą z miasta Luechow.
Wszelkie informacje na temat wymiany znajdują się na stronie pod adresem:
www.austausch-depl.eu

Zapraszamy również do odwiedzin strony internetowej szkoły, z którą wymianę prowadzimy:
www.gymnasium-luechow.de


Projekt Agata

Szkoła w wakacje – oznaka szaleństwa, albo…

Wakacje to zawsze długo oczekiwany przez wszystkich czas odpoczynku, wylegiwania się na słonecznych plażach lub zmagań podczas górskich wędrówek. Jednak nie zawsze i nie dla wszystkich. Ja, Agata Chudzińska, uczennica klasy 3b, będąc w pełni władz umysłowych postanowiłam dobrowolnie zrzec się tych przyjemności i … chodzić do szkoły, w niemieckim Gymnasium w Lüchow, wywołując tym samym w moich przyjaciołach obawy dotyczące mojego zdrowia psychicznego.

1. Po co? Po pierwsze z ciekawości. Mając dość spędzania wakacji w banalny, schematyczny sposób postanowiłam spróbować czegoś nowego. Samotny wyjazd do innego kraju, wtapianie się w obce środowisko i poleganie tylko na sobie – może być interesująco! Po drugie – kwestie językowe. Przede wszystkim możliwość sprawdzenia się oraz konieczność radzenia sobie w różnych sytuacjach. Poza tym nauka nie tylko języka fachowego, używanego na lekcjach, ale także ‘żywego’ niemieckiego, funkcjonującego w życiu codziennym dalekiego od schematowych konstrukcji podręcznikowych. Po trzecie - względy kulturowe i turystyczne. Szansa zobaczenia ‘od kuchni’ jak wygląda system oświaty, ale także życie rówieśników za zachodnią granicą. Poza tym miałam także możliwość zwiedzenia regionu Lüchow-Dannenberg, czy też Berlina podczas weekendowego wypadu.

2. Jak? Głównie dzięki współpracy międzyszkolnej między Gymnasium w Lüchow a obornickim ogólniakiem. Konkretniej przez koordynatorów wymiany panów Alexandra Haase Mühlnera i Adama Krasickiego. Ale też dzięki gościnie niemieckich znajomych, poznanych podczas wymiany, którzy zgodzili się przyjąć mnie pod swój dach.

3. Różnice między życiem w Niemczech i w Polsce. W gruncie rzeczy nieznaczne. Główne różnice w życiu codziennym dotyczą zachowania względem innych ludzi. Niemcy odnoszą się do siebie w sposób bardziej przyjazny i życzliwy niż Polacy, nie wspominając już o sytuacjach w ruchu drogowym, kiedy to na przejściu dla pieszych nie trzeba czekać, lecz jako przechodzień rzeczywiście ma się pierwszeństwo…

4. Szkoła u nas i tam W tej kwestii występują znaczące różnice. Nie ma co ukrywać – system oświaty jest zupełnie inny niż w Polsce. Poczynając od skali ocen (najlepsza 1 a najgorsza 6) przez inne rozłożenie nauki na etapy (gimnazjum trwające 8 lat) do innego sposobu prowadzenia lekcji (zajęcia oparte głównie na dyskusji, doświadczeniach i bardziej praktycznym wykorzystaniu wiedzy). Dużym zaskoczeniem dla mnie był system swoistych kursów maturalnych, czyli własnego doboru przedmiotów w ostatnich 2 latach nauki.

5. Porady dla kolejnych śmiałków Najważniejsze to zachować pewność siebie i nie zrażać się błędami, a co za tym idzie nie izolować się. Trafiając do klasy, w której nie zna się nikogo początkowo jest ciężko, ale to także okazja do poznania wielu ciekawych ludzi. Nie można zapominać też o tym, iż jest się na prawach normalnego ucznia, a co za tym idzie zadania domowe czy kartkówki są na porządku dziennym. Na pocieszenie jednak, musze przyznać, iż jest ich trochę mniej niż u nas (przynajmniej w naszej klasie maturalnej…) No ale w końcu do odważnych świat należy, a szkoła w wakacje nie zawsze musi być oznaką dziwactwa (przynajmniej taką mam nadzieję ;-) )

Podsumowując:
Uczcie się języków obcych, bo naprawdę warto! A wszystkich pragnących sprawdzić i polepszyć swoje zdolności językowe zapraszam także na spotkania szkolnego koła dyskusyjnego języka niemieckiego. Agata Chudzińska, 3b